۰۲۱ - ۴۷ ۶۲ ۸۸ ۹۹ تلفن گویا
نماگشت اولین نرم افزار یکپارچه مدیریت آژانس های گردشگری و مسافرتی

نماگشت به نقل از دنیای سغر : ابتدا برای کم و زیاد شدن عرصه و حریم محوطه، یک بار پل نظام مافی، یک بار رستوران سنتی در عرصه شهر تاریخی، یک بار احداث پل هوایی و حالا هم که به گفته سخنگوی شورای شهر شوش ایجاد فضای سبز سه هکتاری در قسمت ورودی شهر!به نظر می رسد محوطه جهانی شوش مانده و برنامه ریزی هایی که مدت هاست از نگاه دستگاه های دولتی و حتی خصوصی، وسوسه کننده به نظر می رسد.

یازدهم بهمن ماه امسال سید حکیم موسوی، سخنگوی شورای اسلامی شهر شوش در گفت وگویی اعلام کرد، «با همکاری سازمان میراث فرهنگی شوش و شهرداری، ۳ هکتار از اراضی حاشیه محوطه میراث فرهنگی و گردشگری به سرانه فضای سبز افزوده می شود.»

نماگشت به نقل از کجارو : شهرداری مسکو در نظر دارد تا ۱۵۳ سالگی بزرگ‌ترین باغ وحش روسیه را ۱۲ فوریه جشن بگیرد.باغ وحش مسکو با مساحت ۲۱٫۵ هکتار در سال ۱۸۶۴ میلادی توسط پروفسورهای زیست‌شناس دانشگاه دولتی مسکو اس.ای. اسوو، کی.اف. رولژ و ای.پی. بوگدانف تأسیس شد. این باغ‌وحش در سال ۱۹۱۹ میلادی ملی شد و مالکیت آن در سال ۱۹۲۲ میلادی به مسکو منتقل شد.امسال باغ وحش مسکو ۱۵۳ ساله می‌شود. برگزاری برنامه‌ها و نشست‌هایی مختلفی در خصوص اهمیت محیط زیست و حفظ گونه‌های مختلف جانوری و ... برای جشن تولد باغ وحش مسکو اعلام شده است.در باغ وحش مسکو ۸۲۷۰ موجود زنده از بیش از هزار گونه جانوری نگهداری می‌شود که سالانه پذیرای ۴ میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.

نماگشت به نقل از دنیای سفر : کمیته ثبت ملی آثار منقول با حضور کارشناسان و متخصصان حوزه ثبت، موزه ملی و اداره کل موزه ها و همچنین کارشناسان استان ها برگزار شد. در این جلسه بیش از 200 پرونده آثار منقول از استان های آذربایجان غربی، سیستان وبلوچستان، گیلان و کردستان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفت که، از این تعداد، 184 شیء و اثر تاریخی کشور واجد شرایط ثبت در فهرست آثار منقول شناخته شدند.فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی با بیان این مطلب گفت:«در این جلسه ثبت ملی آثار منقول، 30 شیء موجود در موزه ملی ایران متعلق به آثار سفالین تپه اسماعیل تأیید شد. این تپه یکی از مهم ترین محوطه های تاریخی است که قدمت آثار آن به دوره چشمه علی می رسد.»

او همچنین به 39 اثر دیگر از تپه حسنلو اشاره کرد و افزود: «در این جلسه آثاری از دوره ماناها که در تپه حسنلو به دست آمده اند در فهرست آثار منقول ملی کشور قرار گرفت. آجر الهه ربط از تپه ربط سردشت ازجمله این آثار است.»به گفته نظری، قرآن نگل، قرآن کاشتر، قرآن هفتاش، قرآن شوی بانه، قرآن نجنه بانه و قرآن حسینیه بیجار از پنج روستای کردستان به همراه یک عدد سند ازدواج مربوط به رضاقلی خان اردلان والی کردستان و طوبی سلطان خانم خواهر محمدشاه قاجار به عنوان قدیم ترین سند ازدواج در کردستان به ثبت رسیدند.

نماگشت به نقل از دنیای سفر : معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی از فروش بلیت های جعلی هواپیما خبر داد و گفت: با توجه به مفاد ماده 3 آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی، اشخاص حقیقی و حقوقی که در این حوزه ها فعالیت می کنند، موظفند حسب مورد مجوزهای لازم را مطابق مواد آیین نامه از مرجع مربوطه اخذ کنند.

در غیر این صورت نیروی انتظامی با معرفی مرجع مربوطه از فعالیت ممانعت به عمل آورده و متخلفان را به محاکم دادگستری دلالت می کند.وی با اشاره به این که با بررسی و رصد میدانی انجام شده در بازار، مشخص شده که افراد یا دفاتری با راه اندازی سایت هایی بدون داشتن مجوزهای لازم از این سازمان اقدام به توزیع، صدور و فروش بلیت به صورت مستقیم یا با واسطه در مسیرهای پروازی داخلی و خارجی و بعضا بدون رعایت مقررات نرخی و شرایط تغییر و ابطال بلیت می کنند،

نماگشت به نقل از دنیای سفر : کنفرانس بین المللی سرمایه گذاری خارجی بخش هتل داری و گردشگری ایران از پیش از ظهر روز نوزدهم بهمن ماه در هتل اوین با حضور مدیران گروه های هتل داری کشورهای مختلف آغاز شده و تا ۲۰ بهمن ادامه خواهد داشت.در مراسم افتتاحیه این کنفرانس زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اکنون با انگیزه گردشگران خارجی برای ورود به ایران و استفاده از جاذبه های گردشگری آن و استفاده از جاذبه های پویای فرهنگی و تمدنی و ظرفیت های ایران در زمینه توانمندی های گردشگری مواجه هستیم.

امروز هم پنجره گردشگری ایران پیام صلح و امنیت را به همراه فرصت های سرمایه گذاری و زمینه های رونق اقتصادی برای جذب و حفظ گردشگری داخلی و خارجی به دنیا مخابره می کنند. از آنجا که مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی و اجرای طرح های گردشگری و فراهم کردن زمینه های مناسب هماهنگ بوده و این مشارکت در بستر امنیت اتفاق می افتد دولت تلاش کرده با تصویب پروژه های مرتبط با توسعه زیرساخت های گردشگری اقداماتی را با تمرکز بر تامین بسته های حمایتی و ایجاد ظرفیت های جدید انجام دهند.

نماگشت به نقل از دنیای سفر : حسین مرادی؛ سرپرست ایرانی پروژه مطالعات میان رشته ای و بازنگری عرصه و حریم در شهر سوخته، با اعلام این خبر گفت: نخستین فصل مطالعات میان رشته ای و بازنگری عرصه و حریم شهر سوخته با همکاری مشترک گروه ایرانی و گروه ایتالیایی به سرپرستی «انریکو اسکالونه» از دانشگاه سالنتو ایتالیا در این محوطه باستانی به اجرا درآمد.بررسی مواد باستانی مانند اسکلت ها، استخوان های جانوری و نمونه های گیاهی با حضور گروهی از باستان شناسان و محققان میان رشته ای ایرانی و ایتالیایی در شهر سوخته در حال اجراست.

این پژوهشگران قصد دارند با مطالعه روی بقایای انسانی به دست آمده از گورستان شهر سوخته علاوه بر پی بردن به بخشی از روش زندگی در هزاره سوم پیش از میلاد در این محوطه، به مسائلی از قبیل تنوع نژادی با تمرکز بر مطالعات مرتبط با دانش ژنتیک روی استخوان های انسانی به دست آمده از شهرسوخته نیز بپردازند.

نماگشت به نقل از دنیای سفر :‌«محمدرضا نصیری» سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در آئین افتتاح این اقامتگاه ها، اظهار کرد: گردشگری فرصت های بسیاری را برای کسب و کارهای کوچک خانوادگی ایجاد می کند که بیشتر آنها، روابط مستقیم و متقابل میزبان و مهمان را در خانه و املاک خانواده گردشگرپذیر در بردارند.این حضور و مشارکت از سوی خانواده، برای تجربه و رضایت گردشگر هم چنین برای توسعه پایدار مقصد و جامعه محلی، امری بسیار حیاتی است.نصیری خاطرنشان کرد: یکی از کسب و کارهای کوچک گردشگری که در چند سال گذشته در ایران به شدت در حال توسعه است، ایجاد و توسعه اقامتگاه های بوم گردی است.

نماگشت به نقل از دنیای سفر : «عطا حسن پور»، سرپرست هیأت کاوش محوطه «چیا سبز» لرستان گفت: روزهای پایانی کاوش در محوطه چیا سبز در روستای چم نقد علی واقع در حوزه آبگیر سد سیمره به کشفیات جدیدی از دوره هخامنشیان منجر شد.وی با بیان این که پس از مطالعه یافته های سفالی و معماری محوطه «چیا سبز» مشخص شد که این محوطه باستانی در سه دوره استقراری مورد استفاده جوامع بشری قرار گرفته است، اظهار کرد: شواهد نشان می دهد این محوطه در دو دوره معماری و یک دوره گورستان در دو فاز مختلف فعالیت داشته است.این باستان شناس با تاکید بر این که نخستین دوره حیات فرهنگی این محوطه به دوره هخامنشیان برمی گردد، گفت: سفالینه های شاخص هخامنشیان مانند ظروف بشقاب مانند، پیاله های سفالین، بشقاب ماهی، ظروف منقوش دالبری و دست افزارهای سنگی از جمله شواهد جدید به دست آمده از محوطه «چیا سبز» هستند.

نماگشت به نقل از کجارو : آخرین ماه گرفتگی نیم سایه‌ای سال ۹۵ بامداد شنبه ۲۳ بهمن رخ می‌دهد.بامداد شنبه این هفته علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی می‌توانند سه رویداد نجومی جالب را در یک قاب از آسمان شب مشاهده کنند.در بامداد شنبه (۲۳ بهمن) ابتدا یک ماه‌گرفتگی بر روی ماه کامل زمستانی (ماه برفی) رخ خواهد داد و سپس چند ساعت بعد، دنباله‌دار ۴۵p موسوم به «سال نو» نیز پس از نزدیک شش سال به نزدیکترین فاصله خود از زمین می‌رسد.رررر«مهندس مسعود عتیقی» مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت:ساعت ۲:۰۵ دقیقه بامداد شنبه ۲۳ بهمن، ماه وارد نیم‌سایه زمین شده و درساعت ۴:۴۱ بامداد به اوج گرفت خودمی‌رسد. این ماه‌گرفتگی درساعت ۶:۲۴ صبح به پایان خواهد رسید.

نماگشت به نقل از دنیای سفر: مرتضی والی زاده با اشاره به اینکه تاکنون چند سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذاری در خانه های تاریخی کاشان ابراز تمایل کرده اند، گفت: «این سرمایه گذاران از ایتالیا و سوئد هستند.

سرمایه گذار سوئدی یک مجسمه ساز است که در سفر به ایران برای برگزاری کارگاه و نمایشگاه طی بازدیدی که از کاشان داشت، از خانه ها خوشش آمد و درحال حاضر برای مرمت، خانه ای را در دست دارد.» او در ادامه درخصوص جذب گردشگر به بافت تاریخی کاشان اظهار کرد: «جذب گردشگر در بافت تاریخی به دو عامل بستگی دارد که یکی از آن زیرساخت است، هرچند شهرداری در بخشی از آن وارد شده است، اما به دلیل محدودیت بودجه با چالش هایی روبه رو است.

با این وجود در سال 95 حدود 15 میلیارد تومان از بودجه شهرداری به بافت اختصاص یافت که شامل خرید و تملک تک بناهای تاریخی، مرمت گذرها، آب انبارها و... می شود.» والی زاده با اشاره به آنکه پس از ورود شهرداری به مقوله خانه های تاریخی، بخش خصوصی به حوزه تبدیل خانه ها به مراکز اقامتی ورود پیدا کرد، یادآور شد: «تاکنون استقبال خوبی از این امر شده که البته مورد توجه گردشگران خارجی نیز قرار گرفته است.

تقریبا تمام خانه های تاریخی که به منظور تاسیس اقامتگاه احیا شده اند، با ظرفیت تکمیل در طول سال فعال هستند و درحال حاضر جای خالی برای رزرو ندارند.» شهردار بافت تاریخی کاشان خاطرنشان کرد: «درحال حاضر 100 خانه تاریخی در کاشان مرمت و به صورت اقامتگاه یا مکان بازدید مورد بهره برداری قرار گرفته اند.»